Zrealizowane
Wspierane programy
Program 1000 WIZYT DLA SERCA
Polskie Towarzystwo Dietetyki objęło patronatem Ogólnopolski Program „1000 wizyt dla serca”, którego głównym celem jest promowanie dietoterapii, jako efektywnej i skutecznej metody leczenia dyslipidemii.
Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną prawie połowy zgonów w naszym kraju, a hipercholesterolemia może dotyczyć nawet 19 mln Polaków. Postępowanie niefarmakologiczne, w tym odpowiednio zaplanowania i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta dieta, jest równie istotnym elementem leczenia zaburzeń lipidowych, co farmakoterapia. Porada dietetyka powinna być podstawą w modelu opieki nad pacjentem kardiologicznym.
W ramach realizacji programu wydano książkę “Dieta dla serca” – owoc współpracy blogerów kulinarnych i dietetyków. W przepisach wykorzystano produkty pomocne w walce o zdrowe serce. Każdy może się przekonać, że dieta dla serca jest łatwa w realizacji, a co najważniejsze wyśmienita w smaku!
Wspierane programy
Program GŁODNI ZMIAN
Blogerzy, którzy prężnie i rozwojowo działają w sieci, powołali do życia cykl tematycznych spotkań i działań pod hasłem GŁODNI ZMIAN. Działania te, mają na celu uświadamianie społeczeństwa, jakim problemem jest otyłość, oraz złe nawyki żywieniowe u dzieci.
Razem z dietetykami, pokazujemy młodym rodzicom, jak żywić maluchy oraz jak zmienić jadłospis, by jak najlepiej dbać o zdrowie swojej rodziny.
Głodni Zmian to niezwykle ważna inicjatywa. Pomysł zrodził się na styczniowym spotkaniu Rodziców dla zdrowia. Grupa mam blogerek już włączyła się do projektu i działamy! Pokażemy Wam, że zdrowe posiłki wcale nie są trudne do zrobienia, a przede wszystkim nie są drogie.
Wspierane programy
Program 1000 PIERWSZYCH DNI DLA ZDROWIA
Przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce badania dotyczące oceny sposobu żywienia niemowląt i małych dzieci dowodzą wielu błędów w żywieniu tych grup populacyjnych. To, jak odżywiają się kobiety w ciąży, karmiące piersią i co podają do jedzenia niemowlętom, odgrywa kluczową rolę w programowaniu żywieniowym. Niewłaściwy sposób żywienia w tych okresach może skutkować wystąpieniem w przyszłości chorób dietozależnych.
W ramach Programu PTD promuje rolę dietetyków, jako członków zespołu opiekującego się matką i dzieckiem w sposób kompleksowy. A efektem podejmowanych działań będzie model stałej, regularnej współpracy dietetyka z matką i małym dzieckiem oraz promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w profilaktyce chorób dietozależnych.
Zapytaj eksperta dietetyka: http://www.1000dni.pl/zapytaj-dietetyka/
Poradnik żywienia niemowląt: http://www.1000dni.pl/doc/poradnik_zywienia_niemowlat.pdf
Talerz Seniora
Wiele osób starszych dotyka ciężka choroba, pojawiają się trudności w zwyczajnych, codziennych czynnościach, takich jak przygotowanie posiłku, czy nawet jego spożycie. Niedożywienie, brak siły, niedowład czy drżenie rąk mogą towarzyszyć wielu chorobom. Dlatego też wielu seniorów wymaga stałej całodobowej opieki. W ramach programu opracowano wiele artykułów edukacyjnych, z których dowiesz się, jak prawidłowym żywieniem zapobiegać najczęściej występującym niedoborom witamin i składników mineralnych w diecie seniora, a także o wielu innych praktycznych wskazówkach dietetycznych, które mają zastosowanie w szczególnych stanach chorobowych.
Więcej informacji na temat żywienia seniorów odnajdziesz na stronie www.talerzseniora.pl
Obniżamy cholesterol ze smakiem
REALIZACJĘ PROGRAMU ZAKOŃCZONO W 2013 ROKU
Polskie Towarzystwo Dietetyki zainaugurowało program edukacji zdrowotnej „Obniżamy cholesterol ze smakiem” mający na celu profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez wpływ na czynniki ryzyka. Pragniemy edukować w zakresie zasad prawidłowego żywienia oraz modyfikacji dietetycznych prowadzących do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia i innych chorób zależnych od diety.
Program „Obniżamy cholesterol ze smakiem” ma charakter edukacyjny. Adresowany jest zarówno do dietetyków, którzy w codziennej pracy konsultują osoby z dyslipidemią i innymi zaburzeniami metabolicznymi, jak też do konsumentów, którzy poprzez zmianę stylu życia, obejmującą modyfikację diety i zwiększenie aktywności fizycznej, mogą obniżyć stężenie „złego cholesterolu” we krwi.
Kreator Zdrowia
REALIZACJĘ PROGRAMU ZAKOŃCZONO W 2012 ROKU
Bądź twórcą własnego zdrowia i zdrowia Twoich najbliższych!
Szanowni Państwo,
poniżej przedstawiono materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące zasad prawidłowego żywienia oraz roli aktywności fizycznej w prozdrowotnym stylu życia dzieci. Mamy nadzieję, iż przygotowane prezentacje wzbogacą Państwa wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia dzieci, dostarczą rzetelnych informacji oraz ułatwią komponowanie pełnowartościowych posiłków dla całej rodziny.
1. Podstawowe zasady żywienia dziecka. Sylwia Gudej
2. Wpływ prawidłowego żywienia na rozwój psychofizyczny dziecka. Danuta Gajewska, Joanna Myszkowska-Ryciak
3. Dom jako miejsce kształtowania nawyków żywieniowych. Joanna Myszkowska-Ryciak, Danuta Gajewska
4. Najczęściej popełniane błędy w żywieniu dzieci oraz ich skutki zdrowotne. Ewelina Pałkowska
5. Pułapki żywieniowe w diecie dziecka. Sylwia Gudej
6. Zasady komponowania jadłospisów odpowiednich do wieku i aktywności fizycznej dziecka. Danuta Gajewska, Joanna Myszkowska-Ryciak
7. Jak przygotować pożywne śniadanie, II śniadanie do szkoły, obiad rodzinny, fantazyjny podwieczorek i kolację? Joanna Myszkowska-Ryciak, Danuta Gajewska
8. Rola regularnej aktywności fizycznej w zachowaniu zdrowia rodziny. Ewelina Pałkowska
Zachowaj równowagę
Projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Podstawowym celem projektu ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości, oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Zadania projektu obejmują teren całej Polski i są skierowane do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci i młodzieży, osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała. Adresatami są także producenci żywności.
Realizatorem projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
Polskie Towarzystwo Dietetyki jest partnerem w realizacji zadań:
Zadanie 3: „Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce”.
Zadanie 4: „Upowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych, znakowaniu żywności celem wpływu na kształtowanie racjonalnych wyborów produktów spożywczych oraz o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia”.
Projekt Instytutu Żywności i Żywienia i Swiss Contribution realizowany będzie w latach 2011-2016. Jego całkowity budżet wynosi 5 294 000 CHF, z dofinansowaniem strony szwajcarskiej w wysokości 4 500 000 CHF, co stanowi 85% kosztów, 15% stanowi wkład krajowy.
Zdrowe trawienie
Serdecznie zapraszamy do programu edukacyjnego “Zdrowe trawienie”.
Mądre żywienie, zdrowe pokolenie
REALIZACJĘ PROGRAMU ZAKOŃCZONO W 2014 ROKU
Polskie Towarzystwo Dietetyki zaingurowało program edukacyjno-badawczy „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” koordynowanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. Celem programu jest przeprowadzenie badania wiedzy żywieniowej polskich uczniów, ocena ich stanu odżywienia oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży.
Mamy nadzieję, że działania podjęte w ramach programu pomogą ukształtować młodych, świadomych konsumentów oraz przyczynią się do opracowania rekomendacji w zakresie zasad racjonalnego żywienia i aktywności fizycznej dla współczesnej młodzieży. Serdecznie zapraszamy do udziału w programie wszystkie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, które pragną promować zdrowy styl życia wśród swoich uczniów.
Program Siła Błonnika
Wiele badań naukowych wykazało korzystny wpływ błonnika pokarmowego na stan zdrowia człowieka. I chociaż składnik ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, dba o zdrowe serce, a także przeciwdziała nowotworom, Polacy ciągle spożywają go w zbyt małej ilości. Dlatego w ramach programu edukujemy o ważnej roli błonnika w zachowaniu zdrowia.
Ministerstwem Edukacji Narodowej
Ministerstwo Edukacji Narodowej jest patronem programu edukacyjno-badawczego „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” koordynowanego przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. Celem programu jest przeprowadzenie badania wiedzy żywieniowej polskich uczniów, ocena ich stanu odżywienia oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży.
Polskim Towarzystwem Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu
Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu wywodzi się z Sekcji Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego założonej 27 czerwca 1986 roku przy Polskim Towarzystwie Lekarskim.
Celami Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu są:
szerzenie wiedzy z zakresu żywienia pozajelitowego i dojelitowego oraz metabolizmu zdobyczy nauki wśród pracowników służby zdrowia i innych ludzi związanych z tą tematyką, zachęcanie i wdrażanie pracowników służby zdrowia do pracy naukowej, promowanie i ułatwianie kontaktów z Towarzystwami Naukowymi oraz ośrodkami żywieniowymi w kraju i zagranicą, reprezentowanie środowiska w kraju i zagranicą, wydawanie miesięcznika pt.: „Postępy Żywienia Klinicznego” oraz powoływanie jego redakcji i komitetu redakcyjnego, współudział w pracach legislacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie leczenia żywieniowego i metabolizmu, opiniowanie programów nauczania przed- i podyplomowego w zakresie leczenia żywieniowego oraz programów i organizacji specjalizacji innych dyscyplin medycznych, w których prowadzone są szkolenia z tego zakresu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej POLSPEN http://polspen.pl/
Portugalskie Stowarzyszenie Dietetyków (Portuguese Nutritionists Association)
Polskie Towarzystwo Dietetyki zostało partnerem programu „Zdrowy apetyt” prowadzonego przez Tesco
Czy zdrowe odżywianie musi oznaczać kupowanie wyszukanych produktów w wysokich cenach? Kampania Zdrowy Apetyt ma udowodnić, że niekoniecznie, a do zdrowego odżywiania wystarczy odpowiednie łączenie powszechnie dostępnych produktów. Taka dieta może być smaczna i co bardzo ważne, nie nadwyręży naszego domowego budżetu.
Kampania prowadzona jest w sklepach sieci Tesco oraz w Internecie. Główną atrakcją serwisu www.zdrowyapetyt.pl jest zegar żywieniowy. Po wypełnieniu krótkiego formularza serwis dopasuje indywidualny plan żywieniowy w formie listy produktów i przepisów. Tak przygotowany plan żywieniowy można sobie wydrukować, wysłać mailem lub polecić znajomym na Facebooku. Co więcej, zegar żywieniowy przypomina, o której godzinie i co włożyć do przysłowiowego „garnka”. Specjalna wersja zegara żywieniowego jest dostępna również jako aplikacja na smartfona z systemem Android lub iOS.
Poza tym na stronie internetowej przygotowano niemal 300 przepisów, ciekawostki, kalkulatory żywieniowe oraz fakty i mity na temat odżywiania – wszystko opracowane przez ekspertów.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej programu: www.zdrowyapetyt.pl
Fundacją Banku Ochrony Środowiska
Program „Aktywnie po zdrowie”
Polskie Towarzystwo Dietetyki jest jednym z partnerów najważniejszego programu Fundacji Banku Ochrony Środowiska.
Kluczowym celem działań prowadzonych w ramach programu „Aktywnie po zdrowie” jest uświadomienie roli zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego stanu zdrowia w dobie zmieniających się warunków cywilizacyjnych.
Program „Aktywnie po zdrowie” zawiera inicjatywy kierowane głównie do dzieci i młodzieży, a także ich rodziców i opiekunów. Wśród projektów realizowanych pod hasłem „Aktywnie po zdrowie” warto wymienić „Zdrowo jem, więcej wiem”, „Nakręć się na zdrowie”, „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja” czy „Czas na zdrowie”.
Projekty funkcjonujące w ramach programu to m.in. konkursy filmowe, rywalizacje międzyszkolne, prace w grupach, kampanie billboardowe
i informacyjne oraz szereg innych działań.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej programu: www.aktywniepozdrowie.pl