Na codzienne zakupy

W cieniu wydarzeń ostatnich lat – pandemii Covid-19, wojny na Ukrainie, wysokiej inflacji – seniorzy w Polsce cierpią z powodu ubóstwa i samotności.
W odpowiedzi na te problemy Fundacja Biedronki i Caritas Polska prowadzą program “Na codzienne zakupy”, którego ważną częścią są szkolenia wolontariuszy z zakresu żywienia osób starszych prowadzone przez ekspertów – członków Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Dzięki merytorycznemu wsparciu PTD, wolontariusze Caritas Polska nabywają wiedzę, która pozwoli pozytywnie wpłynąć na swoich podopiecznych.
Uczestnicy szkoleń dowiadują się m.in. jak poprawnie komponować posiłki, jak czytać etykiety produktów spożywczych i na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Fundacja Biedronki, wspólnie z Caritas prowadzą program „Na codzienne zakupy”, w którym 11 000 seniorów otrzymuje kartę na zakupy do sklepu Biedronka. Karta doładowywana jest kwotą 185 złotych przez dziesięć kolejnych miesięcy. Każdego roku w programie pojawiają się nowe elementy. Tym razem są to szkolenia z zakresu dietetyki dla wolontariuszy.

Zależy nam, aby seniorzy zdrowo się odżywiali i zachowali siły jak najdłużej. To dlatego postanowiliśmy nawiązać współpracę z Polskim Towarzystwem Dietetyki i szkolić wolontariuszy Caritas. Oni są w stałym kontakcie z seniorami. Wielu z nich pomaga seniorom w zakupach, więc to często od wolontariusza zależy co znajdzie się na talerzu osoby starszej. To ważne, by mieli wiedzę, jak zadbać o dobre odżywienie seniora i radzić sobie z problemami, które mogą pojawić się z wiekiem – tłumaczy prezeska Fundacji Biedronki, Katarzyna Scheer.