POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

Poradnictwo dietetyczne dla kobiet w ciąży i karmiących jest niezbędne!

Źródło informacji: http://www.1000dni.pl/

Nowy raport badawczy Fundacji NUTRICIA

Najnowsze badanie pozwala spojrzeć na karmienie piersią z odmiennego niż zwykle punktu widzenia. Eksperci: dr inż. Danuta Gajewska i prof. Barbara Królak-Olejnik we współpracy z Fundacją NUTRICIA, sprawdzili, jak wygląda dieta kobiet karmiących piersią i jak komponowany przez nie jadłospis wpływa na ich zdrowie. Wyniki badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy” są niepokojące. Okazuje się, że kobietom brakuje odpowiedniego wsparcia w zakresie poradnictwa żywieniowego, w ich diecie istnieje wiele nieprawidłowości, a z testów laboratoryjnych na podstawie badania krwi wynika, że aż 70% badanych matek miało zbyt niskie stężenie witaminy D3 w organizmie!

Kobiety karmiące nie są świadome faktu, że ich dieta powinna być dopasowania pod względem wartości energetycznej oraz odżywczej. Niestety, według raportu z badania przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik we współpracy z Fundacją NUTRICIA, średnia wartość kaloryczna diety matek karmiących była niska i nie przekraczała 1800 kalorii. Kobiety w okresie laktacji często stosują ograniczenia żywieniowe, wykluczają z diety produkty, które są powszechnie uznawane za alergeny. Eliminując ze swojej diety niektóre produkty, doprowadzają do niedoborów składników odżywczych i witamin w swoim organizmie.

Wyniki najnowszych raportu wskazują na konieczność prowadzenia szerokiej edukacji w zakresie prawidłowego żywienia, skierowanej do kobiet w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, ale przede wszystkim do personelu medycznego, który powinien stanowić wsparcie dla matek także w zakresie prawidłowego żywienia.

Pełny raport można pobrać bezpłatnie tutaj

 

 

 

ptd.org.pl

 
PARTNERZY: