POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

Nie daj się złapać w pułapkę cukrzycy – kampania społeczna Bez cukru

Informacja prasowa

Nie daj się złapać w pułapkę cukrzycy – kampania społeczna Bez cukru

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 miliony ludzi (dane z 2010 r.), z czego aż 750 tys. osób w ogóle o tym nie wie i nie podejmuje żadnego leczenia. Cukrzyca to poważna choroba, a nieleczona niesie za sobą szereg powikłań. Nie wiąże się ona bezpośrednio, jak wielu z nas uważa, ze spożywaniem nadmiernej ilości cukru. Cukrzycą nie można się zarazić, jednak nasz styl życia może przyczynić się do zachorowania. Choroby tej nie można wyleczyć, można jednak aktywnie jej zapobiegać czy złagodzić jej przebieg. 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, z tej okazji rusza ogólnopolska kampania społeczna ‘Bez cukru’ organizowana przez Polskie Towarzystwo Dietetyki.

Kampania Bez cukru ma na celu zwiększanie świadomości Polaków na temat  choroby i skutków jej nieleczenia. To szeroka akcja edukacyjna, która pokazuje jak obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Twórcy kampanii chcą uświadomić Polakom, że tylko badania profilaktyczne oraz odpowiedni styl życia i odżywiania mogą uchronić nas przed tą groźną chorobą. Celem kampanii jest także zwrócenie uwagi na początkowe objawy cukrzycy, takie jak, np. bóle głowy czy senność, które niezdiagnozowane mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, a w rezultacie do kolejnych chorób, takich jak: śpiączka, zawał serca czy niewydolność nerek.

Częścią kampanii jest spot telewizyjny, który zostanie wyemitowany w Telewizji Publicznej. Spot telewizyjny odsyła bezpośrednio do strony www.bezcukru.org.pl, która jest główną platformą działań edukacyjno-informacyjnych.

Na stronie internetowej dostępny jest test kwalifikujący do grupy ryzyka. Poza tym znajdują się tu także informacje dotyczące zapobiegania cukrzycy oraz praktyczne porady, które pomogą osobie chorej odnaleźć się w życiu codziennym. O tym, że z cukrzycą można żyć pełnią życia przekonuje na stronie blogerka, chora od wielu lat.

Oprócz spotu telewizyjnego i strony www.bezcukru.org.pl w ramach kampanii przeprowadzonych zostanie szereg działań profilaktycznych w całej Polsce, m.in. będą to badania poziomu cukru wśród Polaków. Wspierać bezcukru.org.pl ma także profil kampanii na Facebooku. Kampania miała już pierwszą odsłonę podczas konferencji diabetologicznych, które odbyły się w maju br. w Łodzi.

ptd.org.pl

 
PARTNERZY: