POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

22 maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością

Badania epidemiologiczne prowadzone w Europie, a także w Polsce pokazują zwiększający się odsetek osób z otyłością. Problem ten dotyczy zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. W latach od 2001-2002 do 2009-2010 dwukrotnie zwiększyła się w Polsce liczba dzieci z nadwagą i otyłością.

Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży jest szczególnie ważne. Warunkuje prawidłowy rozwój, nie tylko fizyczny, ale też psychiczny i emocjonalny, wpływa na zdolność uczenia się, koncentrację i zapamiętywanie. Jest też jest bardzo ważnym elementem profilaktyki różnych chorób. Niestety, badania z 2010 r. prowadzone przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wykazały, że polska młodzież nie odżywia się najlepiej. Po 4 latach wyniki te niestety nie poprawiły się. W ramach projektu "Mądre żywienie, zdrowe pokolenie" realizowanego przez Polskie Towarzystwo Dietetyki w roku szkolnym 2013/2014, badaniem objęto 14 tys. uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Dietetycy wykonywali pomiary antropometryczne, oceniali sposób żywienia uczniów, a także uzielali bezpłatnych, indywidualnych porad dla grupy uczniów, u których zdiagnozowano problemy z masą ciała.

Jak wynika z przeprowadzonych badań przez PTD, ponad 40% uczniów wychodzi do szkoły bez śniadania, zaś w ich diecie brakuje świeżych warzyw i owoców. Mleko i produkty mleczne spożywa codziennie 60% młodzieży (dziewczęta rzadziej niż chłopcy), a ciemne pieczywo - nieco ponad 40%. Ryby są w cotygodniowym jadłospisie jedynie połowy badanych uczniów. Żywność typu fast food spożywa częściej niż dwa razy w tygodniu co piąty nastolatek, a regularnie 57% pije słodkie napoje. 44% uczniów sięga po słodycze częściej niż raz dziennie. 

Wyniki badań są dowodem na potrzebę prowadzenia szerokich działań w zakresie dietoprofilaktyki otyłości. W działania te powinny zaangażować się nie tylko rządowe instytucje publiczne, ale również przemysł spożywczy.

otylosc1.jpg

ptd.org.pl

 
PARTNERZY: