POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

POLSKIE TOWARZYSTWO DIETETYKI

Wytyczne

  REKOMENDACJE POSTĘPOWANIA DIETETYCZNEGO W CUKRZYCY - STANOWISKO PTD 2017

01 February 2018
Szanowni Państwo, Statystyki dotyczące częstości występowania cukrzycy w Polsce i na świecie nie napawają optymizmem, podobnie jak dane dotyczące efektywności terapii tego schorzenia. Jedną z przyczyn niskiej skuteczności leczenia cukrzycy jest brak dietetyków w poradniach diabetologicznych, ale także brak możliwości specjalizacji dietetyków diabetologicznych. American Diabetic Association podaje, że leczenie dietetyczne, prowadzone przez wykwalifikowanego dietetyka może obniżyć hemoglobinę glikowaną o 0,3-1% u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz o 0,5-2% u pacjentów z cukrzycą typu 2.

  Ukazała się kolejna edycja NORM ŻYWIENIA

29 December 2017
Szanowni Państwo, ukazała się kolejna edycja norm żywienia uwzględniająca najbardziej aktualne zdobycze nauki o żywieniu człowieka. Normy żywienia opracowali eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Normy dostępne są bezpłatnie na stronie IŻŻ: http://ncez.pl/edukacja-konsumencka/zywnosc-i-zywienie/normy-zywienia-2017

  Zapraszamy na "Postępowanie dietetyczne we wrodzonych wadach metabolizmu - co dietetyk wiedziec powinien?", 25.11.2017

30 May 2017
Szanowni Państwo, Sekcja Wrodzonych Wad Metabolizmu Polskiego Towarzystwa Dietetyki rozpoczyna w bieżącym roku organizację cyklicznych  konferencji naukowo-szkoleniowych, pod przewodnim tytułem Postępowanie dietetyczne we wrodzonych wadach metabolizmu (wwm). Pierwsza konferencja, planowana w Warszawie 25 listopada 2017 r., będzie poświęcona ogólnym zasadom leczenia dietetycznego w różnych wrodzonych wadach metabolizmu, określającym – co dietetyk wiedzieć powinien o zaleceniach, zagrożeniach i odmienności w postępowaniu dietetycznym z pacjentem z wwm.

  Wybrane problemy dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób przewlekłych

19 April 2017
"Wybrane problemy dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób przewlekłych" pod redakcją Danuty Gajewskiej i Joanny Myszkowskiej-Ryciak Publikacje Polskiego Towarzystwa Dietetyki - POBIERZ TUTAJ Warszawa 2016

  STANDARDY POSTĘPOWANIA DIETETYCZNEGO W KARDOLOGII - STANOWISKO PTD 2016

05 December 2016
STANDARDY POSTĘPOWANIA DIETETYCZNEGO W KARDOLOGII - STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIETETYKI 2016

  Jakie przekąski rekomendować pacjentom – Stanowisko Zespołu Ekspertów

29 August 2016
Pojadanie między posiłkami to zwyczaj, który nie jest błędem żywieniowym. Wszystko zależy od tego, co wybieramy na przekąskę, jak często i w jakiej ilości. Warto jeszcze dodać: i jak szybko zjadamy przekąskę.

  Wprowadzanie glutenu do diety niemowląt – zmiana zaleceń

06 February 2016
Dotychczas Komitet Żywieniowy Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) zalecał unikanie zarówno zbyt wczesnego (<4. m.ż.), jak i późnego (≥7. m.ż.) wprowadzania glutenu do diety niemowląt. Aktualne stanowisko ekspertów, mówi o tym, iż gluten może być wprowadzony do diety wszystkich niemowląt w każdym momencie między ukończonym 4 a 12 m. ż. Zarówno w okresie wprowadzania glutenu do diety, jak i w całym okresie niemowlęctwa należy unikać dużych dawek glutenu. Badania nie wykazały, aby karmienie piersią (również w czasie włączania glutenu do diety)  chroniło dziecko przed zachorowaniem na celiakię w przyszłości.

  Standardy leczenia żywieniowego w onkologii - Stanowisko Ekspertów

05 February 2016
W 2015 roku opublikowano "Standardy leczenia żywieniowego w onkologii". Rekomendacje zostały przygotowane przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (PTChO), Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO), Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK) oraz Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). Standardy dostępne są pod linkami:

  Dlaczego warto karmić piersią?

02 February 2016
Zachęcamy do zapoznania się z serią artykułów opublikowanych w "The Lancet": http://www.thelancet.com/series/breastfeeding
ptd.org.pl

 
PARTNERZY: